Tenisçi – Golfçü Dirseği

  Kol yere doğru uzatılmış, avuç öne bakan pozisyonda iken dirsek ekleminin iç ve/veya dış tarafında ortaya çıkan bir sakatlıktır. Dış tarafında oluşan sakatlık daha çok tenisçilerde görüldüğünden “tenisçi dirseği” olarak, iç tarafta oluşan ise golfçülerde sıklıkla görüldüğü için “golfçü dirseği” olarak adlandırılır.
   Önkoldan gelen ve el bileğini hareket ettiren kasların dirseğe yapışan tendonlarında ve çevresinde oluşan bu sakatlık sadece sporcularda değil el bileğini kullanarak çalışan bir çok meslek grubunda da görülebilir. Ağırlık kaldırma vs. el bileği kullanarak yapılan kuvvet uygulamalarında ön kol kaslarının çok kullanılmasına bağlı bu kasların tendonlarında ve/veya tendon kılıflarında yangı ve ağrı oluşur. Zamanla el bileği hareketleri dolayısıyla günlük hayat aktiviteleri (musluk açma/kapama,mouse kullanma vs…) ağrılı ve yapılamaz hale gelebilir.
   Tedavisinde çok değişik yöntemler kullanılmakla beraber öncelikle yapılan uygulama  antienflamatuar ilaç tedavisi ile beraber fizik tedavidir. Fizik tedavide gerekli durumlarda uygun ortezle beraber, ilgili tendonun immobilizasyonu , germe egzersizleri, soğuk ve ağrı kesici elektroterapi ile ağrıyı hafifletmek, sonrası için uygun egzersiz protokolü ile ilgili kasları kuvvetlendirmek amaçlanır. Kronik bir durum söz konusuysa süreç maalesef uzundur.
   Bölgesel antienflamatuar enjeksiyonu uygulanan tedavilerden biridir. Çok ilerlemiş durumlarda cerrahiye gidilebilir.
 

Bu yazı Yaralanmalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.