Parmak ucunda yürüyordu artık topa vuruyor

Beyin hastalığı yüzünden sadece ayak ucuna basabilen 12 yaşındaki Merve, Ermeni hastanesinde yapılan ameliyat ve fizik tedavi sayesinde, ikiz kardeşi Meryem’le koşup oynar hale geldi.

Melek ve Meryem Metin 12 yaşında ikiz kız kardeşler… Annelerinin hamileliğinin 30’uncu haftasında gelişen yüksek tansiyon nedeniyle 31’inci haftada dünyaya geldiler ve 3 hafta kuvözde kaldılar. Doğduğunda Meryem’in kalbinin delik olduğunu söyleyen doktorlar küçük kız kuvözden çıkınca deliğin kapanmış olduğunu gördü. Ancak rahat bir nefes alan ailenin mutluluğu uzun sürmedi. 6 aylık olduklarında, Melek’in aksine Meryem yürüyemiyor, konuşamıyordu. Küçük kızları Meryem’in beyninden kaynaklanan ve hareketlerini olumsuz etkileyen “Cerebral Palsi” hastası olduğunu öğrenen Metin ailesi çalmadık kapı bırakmadı. Tedavi masrafları nedeniyle tekstil işçisi baba Ramazan Metin kızını ameliyat ettiremiyordu. Tedavi için Bartın’dan İstanbul’a göç eden aile önce rehabilitasyon merkezlerinin yolunu tuttu.

‘HAYDİ GÜLÜMSE’ UMUDU
Meryem burada birkaç kelime konuşmayı, sonra da hareket etmeyi öğrendi. Ancak kasılmış bacak kasları nedeniyle adım atması mümkün olmuyor, küçük kız ağrılar içinde kıvranıyordu. Doktorları Meryem’i, Özürlüler Vakfı’nın düzenlediği “Haydi Gülümse” kampanyasından haberdar edince ailenin hayatı bir anda değişti. Küçük Meryem, 6 ay önce, Özürlüler Vakfı aracılığıyla, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde Ortopedi Bölümü hekimi Opr. Dr. Sevan Sıvacıoğlu ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Sadece parmak uçlarına basabilen Meryem, dizlerindeki sorun ortadan kalkınca önce düz basmaya başladı. Şimdi de ikiz kardeşiyle doya doya oyunlar oynuyor, hatta topa bile vurabiliyor.

Bu yazı Kategorilenmemiş kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Parmak ucunda yürüyordu artık topa vuruyor için 2 cevap

  1. melek özek der ki:

    çokkk güzel birgelişme geçmiş olsun benim kader arkadaşım

  2. ismail hanlı der ki:

    benimde ikiz kızlarım var şuan 10 yaşında bitanesi meleğin durumunda konuşamıyor yürüyemiyor hastalığı birebir melekle aynı izmirde ameliyat ettirebileceğim bir yer varmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir