Hangi sporlar bel fıtığını önler?

Karın ve bel kaslarını güçlendiren sporlar bel fıtığının önlenmesi ve tedavisinde etkilidir. Ama hiç spor yapmamış bir insanın birdenbire hızlı bir tempo ile yüzmeye, koşmaya başlaması vücudun başka yerlerine zarar verebilir. Bel fıtığının hem önlenmesi hem de tedavisi için en yararlı spor yüzmedir. Özellikle serbest stil ve sırtüstü yüzme kasları ahenkli bir şekilde çalıştıracağı için faydalıdır. 40 yaşın üzerindeki kişilere ise ağırlıklı olarak yürüyüşü öneriyoruz. Ağırlık kaldırma ve sert hareketler gerektiren sporlar bel fıtığı olan hastalar için çok sakıncalıdır. Vücudu eğerek bisiklete binmek de sakınca yaratır.

PİLATES GERÇEĞİ

Hangi sporlar olumsuzlukları  beraberinde getirir.Ülkemizde moda olan pilates bilinçsizce yapılınca sorunlar da  yaşanabiliyor. Üzülerek söylüyorum pilates eğitimi yaptıranların çoğunluğu bu konuda iyi yetişmiş kişiler değil. Ayrıca özellikle bel ve boyun fıtığı olanların bu sporu yapmalarında büyük sakıncalar var. Bu hastalar ancak hekimlerin müsadesi ile uygun olan sporları yapabilirler.
Bu arada parklara iyi niyetle konulan bazı spor aletleri sağlıklı kişiler için doğru olabilir. Fakat iskelet sistemi ile ilgili sorun yaşayanlarda, kalp yetmezliği,  hipertansiyonu olanlarda yapılacak bu sporlar kişiyi istenmeyen sonuçlara götürebilir.
Spor yaparken de insanların fizik yapılarına, yaş ve hastalıklarına göre planlanmış doğru sporları yapmaları için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarından yardım almaları gerekir.

Bu yazı Bel Sağlığı kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir