Gebelikte bel ağrısına yakın takip şart

Bayındır Hastanesi Söğütözü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzman Dr. Beril Özturan, ”Gebelik yalnız rahim için değil, kadının bütün vücut yapısında, organların çalışmasında ve ruhsal yaşamında da değişikliklere neden olan biyolojik bir olaydır” dedi.

Bu dönemde vücutta fiziksel ve biyokimyasal değişiklikler olduğunu ifade eden Özturan, bunlar arasında “postürde” yani duruş şeklindeki değişikliklerin önem kazandığını söyledi. Bu duruma özellikle göğüslerde ve karın bölgesindeki kilo artışları ve hormonal değişikliklere bağlı gelişen eklem bağları ve bağ dokusundaki gevşekliklerin yol açtığına dikkat çeken Özturan, postüral değişikliklerin patolojik olmadığını ancak takip edilmezlerse ani veya uzun süreli bel ağrılarına sebep olacaklarını bildirdi.

Özturan, gebelerde bel ağrısı görülme sıklığının yüzde 47-56 arasında olduğunu bel ağrılarının gebelerin üçte birinde yürümeyi engelleyecek kadar şiddetli olduğunu aktardı. Gebelerin çoğunda bel ağrısı şikayetlerinin 5. ve 7. aylar arasında başladığını,çok az bir kısmında şikayetlerin daha erken dönemde başlayabileceğini ifade eden Özturan, şunları kaydetti; “ Gebelikte bel ağrısının sebebi tam olarak belli değildir. Bazı faktörler suçlanmıştır. Bunlar; artmış bel çukurluğu, gebelik hormonları ile oluşan eklem bağlarındaki gevşeklik, uterusun ağırlığı ve bel fıtığına bağlı sinir basılarıdır. Gebelikte hızlı gelişen bel çukurluğu gövde kaslarına aşırı bir yüklenme yapar. Yine kısa bir süredeki kilo artışına bağlı gelişen postür bozuklukları da bel ağrısının gelişmesine neden olur. En çok gebeliğin ilk üç ayında salgılanan relaksin hormonu eklemleri bir arada tutan bağlarda esneklik ve gevşeme yaparak bel ağrısına sebep olur. Bu hormonun etkisiyle bağ dokusunda gevşeme , sakroiliak eklem ve simfizis pubistede esneme ortaya çıkar tüm bunlar anne adayında bel ağrısı şikayetinin sık yaşanmasına neden olur”

Bu yazı Bel Sağlığı kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir