Fıtık ağrılarından kurtulmak için

Omurları 3 boyutlu olarak birbirinden uzaklaştırarak omurlar arası mesafenin genişlemesini sağlayan ”dikey traksiyon” cihazıyla yatağa bağımlı olmadan fıtık ağrılarından kurtulmak mümkün.

Bel ve boyun fıtığının toplumda en çok görülen rahatsızlıklardan biri olduğuna dikkat çeken Fizik Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Cantürk, günümüzde bazı istisnalar dışında bel ve boyun fıtığında cerrahi müdahalenin en son düşünülen tedavi seçeneği olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Cantürk, tıp teknolojisinde cerrahiye gerek kalmadan, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile bel ve boyun fıtığı ağrılarına yönelik çalışmalarını sürdüğünü kaydederek, bunlardan birinin de ”dikey traksiyon” olarak isimlendirilen bel ve boyun için dizayn edilmiş ”omurga çekme cihazı” olduğunu belirtti.

Cihazın bel ve boyun fıtığı kaynaklı ağrıları gidermede şu anda fizyoterapide kullanılan en etkili yöntemlerden biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Cantürk, şu bilgiyi verdi:

”Dikey traksiyon yöntemiyle omurları 3 boyutlu olarak birbirinden uzaklaştırarak omurlar arası mesafenin genişlemesini sağlıyoruz. Böylece sinir kökü ve omurilik üzerindeki basınç azalıyor. Üzerindeki negatif basınç sayesinde disk tekrar eski pozisyonuna dönüyor. Bu disk kaynaklı fıtığın geri çekilmesi anlamına geliyor.”

HASTA YATAĞA BAĞIMLI OLMUYOR
Prof. Dr. Cantürk, dikey traksiyonun diğer fizik tedavi uygulamalarından farkının ise uygulama sırasında hastanın yatağa bağımlı olmayarak yürüme ve egzersiz yapabilme pozisyonunda bulunması olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ferhan Cantürk, dikey traksiyonun bel ve boyun fıtığı, birinci ve ikinci derece omur kayması, disk kaynaklı omurilik kanalının daraldığı durumlar, diskin alındığı durumlarda operasyon sonrası omurga eğriliğinde, düşük ayak durumlarında, meslek kaynaklı bel ve boyun ağrılarında kullanılabildiğini ifade etti.

Koruyucu tedavi devam ettiği takdirde hastaların bir daha bel ve boyun problemleriyle yüzde 90 oranında karşılaşmadığını aktaran Prof. Dr. Cantürk, uygulamadan önce hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafından dikey traksiyona uygun olup olmadığının saptandığını kaydetti.

Prof. Cantürk, cihazın hastaya sadece 5 dakikada takılabildiğini ifade ederek, seansların bel için 30, boyun için 20 dakika sürdüğünü, seansların az 14 olup 20’ye kadar çıktığını belirtti. . Cantürk, cihazın Türkiye’de sadece Samsun ve Kocaeli’deki ROMATEM’de bulunduğunu bildirdi.

BEL VE BOYUN FITIĞININ NEDENİ
Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rabia Cerrah Karanfil de iletişim ve ulaşım araçlarının yaygınlaşması sonucu insan bedenin daha az ve yanlış kullanıldığını vurguladı.

Birçok işin telefon ve bilgisayarla halledildiğini belirten Dr. Karanfil, bu durumun bedendeki ve diğer eklemlerdeki yükü azaltırken, bel ve boyun eklemindeki yükü maksimuma çıkardığını kaydetti. Dr. Karanfil, bu orantısız yük paylaşımı ve asgari fiziksel aktivitenin bel ve boyun fıtıklarının oluşmasındaki temel alt yapıyı hazırladığı uyarısında bulundu.

”Dikey Traksiyon” cihazıyla tedavi görerek sağlığına kavuşan 26 yaşındaki Tamer Karalı da (26) iki ay önce şiddetli bel ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvurduğunu, bel fıtığı teşhisi konulduğunu ve ilaç tedavisine başlandığını ancak ağrılarının geçmediğini aktardı.

Karalı, ”Dikey Traksiyon” cihazıyla 10 günden bu yana tedavi gördüğünü belirterek, şu anda ağrılarının tamamen kesildiğini, ayağındaki uyuşma ve güç kaybının da azaldığını kaydetti.

Bu yazı Kategorilenmemiş kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fıtık ağrılarından kurtulmak için için 1 cevap

  1. hacer dursun der ki:

    ben 8 gündür fizik tedavi görüyorum ama rahatsızlığım daha fazla arttı gördüğüm tedavi ultrason traksıyon birde elektirik yani akım veriyolar ağrılarımın rat masının sebebi nedir acaba teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir