Bacaklarınızın dermanı yoksa, dikkat

Bel fıtığı romatizma ağrısıyla karıştırılıyor.

Hastanın bel, bacak veya kalçasındaki ağrılar sabah yataktan kalktığı zaman fazlaysa bu ağrının ‘romatizmal’ olma ihtimali yüksektir. Romatizmal ağrılar sabah şiddetlidir, ancak gün içinde hareketle geçer.

Ağrı hareket halindeyken artıyorsa iskelet sistemine aittir. Ağrı hareketsizken de devam ediyorsa iç organlara aittir.
– Eğer bel çevresindeki ağrı basit ağrı kesiciler alındıktan sonra geçmiyorsa,
– Ağrı kalçaya ve bacaklara yayılıyorsa,
– Bacakta ve bel bölgesinde uyuşukluk varsa,
– Sağ kalça ile sol kalça arasında ya da sağ bacakla sol bacak arasında his farkı varsa,
– Bacağın belirli yerlerinde ‘hissizlik’ meydana geliyorsa,
– Bacaklarda çabuk yorulma hissi meydana geliyorsa ve gücünde zayıflama varsa dikkat! Bel fıtığı olabilir. Mutlaka bir uzmana başvurun.

DOĞRU HAREKET EDİN

Dönmek de en az yük kaldırmak kadar bele ağırlık bindiren ve yanlış yapıldığında omurlara ve disklere zarar veren bir hareket. Bu nedenle dönüşlerin ve eğilmenin tüm vücutla birlikte yapılmasında fayda var. Sadece beli kullanarak dönmek   yerine ayaklarla birlikte tüm vücudu döndürmek ise bele kesinlikle zarar vermez. Uygun bir dönüş bele    fazladan hiçbir yük bindirmez.

Gün içindeki hareketlerin bel fıtığını artırıcı etkisi var mı?Vücut hareketleri hem bel fıtığının oluşmasında hem de mevcut bel fıtığının iyileşmesi ve artmasında büyük rol oynuyor. Hassas bölge olan disklerin en fazla basıya uğradığı hareketler öne geriye yapılan hareketlerdir.

Dönmelerde ve özellikle eğilmelerde, üstelik de kişi bir de ağırlık kaldırıyorsa, örneğin elinde alışveriş torbaları varsa, diske çok yük biner. Ağırlığın dengeli olarak kaldırılması bel sağlığı açısından çok önemlidir. Ağır yük iki ayrı torbaya bölüştürülmeli öyle taşınmalıdır. Diğer bir önemli nokta ise kaldırma şeklinin vücuda ve yere parelel olarak yapılmasıdır. Bütün gövde ile öne doğru eğilerek değil de dizleri kırarak yere eğilmek ve yükü aynı şekilde dizlere ağırlık vererek kaldırmak bel fıtığının önlenmesi açısından çok gereklidir.
Bir cismi kaldırırken bu işi belinizin değil bacaklarınızın yapmasını sağlayın. Yerden bir kâğıt parçasını kaldırmak için bile bu kural geçerlidir. Kaldırmak istediğiniz cismi vücudunuza yakın tutunuz ve yine dizleri doğrultarak ayağa kalkın. Çok hafif bile olsa dizlerinizi bükmeden ya da belinizi öne doğru eğerek asla eşya kaldırmayın. İki kişi bir yükü kaldırmayı planladığınızda, takım olarak çalışma yapın. Kimin tam olarak ne zaman ne yapacağı iyi planlanmalı.

Bu yazı Bel Sağlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bacaklarınızın dermanı yoksa, dikkat için 1 cevap

  1. nesrin dökmen der ki:

    ben fizyoterapistim kıbrısta lefkoşede güzel bir site olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir