Ayak bileği burkulmasında ne yapılmalı?

Zorlu mücadelelere sahne olan FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası sırasında sporcuların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de ayak bileği burkulmaları.

Heyecan ve tutkuyla izlediğimiz Dünya FIBA Şampiyonası maçları sahada büyük çekişmelere sahne oluyor. Zorlu mücadelelerin yaşandığı maçlarda sporcular sık sık ayak burkulması sorunuyla karşılaşıyor.

Ayak bileği burkulmaları konusunda bilgi veren Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Spor Hekimliği Doçenti Dr. Tolga Aydoğ, ayak bileği burkulmalarında sorunun doğru tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Dr. Tolga Aydoğ, “Ayak bileği burkulması, yere düşme sırasında hareketin, eklemin normal sınırlarını aşmasına bağlı olarak ayak bileği bağlarının gerilmesi ve yırtılmasına verilen isimdir. Doğası gereği yere düşme sırasında ayağın dış kısmı daha önce, iç kısmı ise daha sonra yere temas eder. Eğer bu hareketin kontrolünde sıkıntı olursa, ayağın içinin yere basışı sağlanamaz ve ayak bileğinin içe doğru dönmesine ve dış tarafta hareketi kontrol eden bağların gerilmesine neden olur. Ayak bileği burkulmalarının yüzde 80’i ayak bileğinin dış kısmında oluşur” dedi.

Ayak bileği burkulmalarının üç derecede sınıflandırıldığını belirten Dr. Tolga Aydoğ, bunları şu şekilde sıraladı:
• Ayak bileği bağları zorlanması
• Ayak bileği bağlarının kısmi yırtığı
• Ayak bileği bağlarının tam yırtığı.

Ayak bileği hareketlerinin kısıtlanması, ayak bileğinde şişme, ayak bileği bağlarının yetersizliği gibi noktalara dikkat edildiğini belirten Doç. Aydoğ, “Burada en önemli husus, ayak bileği bağ yaralanması sırasında kemikte kırık olup olmadığına karar verilmesidir. Hastanın durumu röntgenle anlaşılabilir” diye konuştu.

Ayak bileği yaralanmalarında erken tedavinin diğer yumuşak doku yaralanmalarına benzediğini ifade eden Dr. Aydoğ, tedavide uygulanan ana prensipleri şöyle özetledi:

1. Dinlenme: Ağrılı hareketleri yapmayacak ama ağrısız hareketlere izin verecek düzeyde istirahat. Sporcularda çok nadiren alçı uygulaması gerekir.
2. Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir ya da saatte bir 10 dakika.
3. Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bileği koruyucusu.
4. Ayağı yukarı kaldırma: Ayağın kalp hizasından yukarıya kaldırılarak yatılması.

“Erken dönemde uygulanan bu tedaviler sonrası, kişiye kas kuvvetini, daha da önemlisi dengesini geri kazandırmak, dolayısıyla tedavide bu iki noktaya çok önem vermek gerekir” diyen Aydoğ, “Unutulmaması gereken en önemli konu, tedavinin kişiye özel olarak planlanması gerektiğidir” diye konuştu.

Bu yazı Kategorilenmemiş kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ayak bileği burkulmasında ne yapılmalı? için 2 cevap

  1. seçkin taşkın der ki:

    benim ayak bileğim yaklaşık zir ay önce maç yaparken döndü şişliği hala geçmedi ve ağrılar devam ediyor ne yapmam gerekyiyo bilgilendiridseniz sevinirim.

  2. kenan der ki:

    merhaba bende görevim esnasında duvar atlama sonucu ayağım burkuldu.10 günde geçer dediler alçıya alındı.ama 10 gün sonra kontrole gittiğimde ağrılarım devam ettiği için 10 gün daha rapor verdi…10 gün sonra alçı çıktı ağrılarım bitti ama yürümekte zorlanıyorum.dukunma ile ağrı yok ama yürürken kaslarım geriliyormuş gibi oluyor ayağımın iç tarafında ciddi ağrı hissediyorum…ayakğım yukarı doğru hareketi tamamlayamıyor.doktor şişliğin devam edeceğini daha da şişebileceğini söyledi buz koymaya devam etmem gerektiğini ayaklarımı yüksekte tutmamı belirtti.ayağımda ki bu haraket kısıtlaması ne kadar bir sürede geçer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir